Oživení tiskárny
A. Nahrát firmware do řídicí desky
Jako první krok k oživení tiskárny je potřeba nahrát firmware do řídicí desky. Postup nahrání firmware je uveden níže na příkladu tiskárny Anet A8 plus, s deskou Arduino:
1. Stáhněte si program Arduino IDE verze 1.8.8 na tomto odkaze: https://www.arduino.cc/download_handler.php?f=/arduino-1.8.8-windows.exe
2. Program spusťte a opět zavřete.
3. Obsah archívu „1.zip" vyexportujte, složku ANET nahrajte do adresáře C:\Users\Vaše uživatelské jméno\Documents\Arduino\hardware (pokud adresář „hardware" chybí, vytvořte jej). (Alternativně také složka „Dokumenty" přes rychlý přístup v průzkumníku.)
4. Obsah archívu "anet-a8--cz.zip" (příp. jiný, dle Vaší konkrétní tiskárny, dostupné zde) vyexportujte. V adresáři Marlin - otevřete soubor Marlin.ino pomocí programu Arduino IDE.
7. Připojte tiskárnu k počítači. V Arduino IDE vyberte Nástroje -> COM port -> odpovídající port Vaší tiskárně. (Zjistíte přes správce zařízení.)
Pozn.: Pokud nemáte v nabídce COM port, nemáte nainstalované ovladače. Ovladače můžete stáhnout zde.
9. Nyní by měla tiskárna komunikovat v českém jazyce.
B. Nastavit proud do motoru
Po připojení k tiskárně pomocí Pronterface (nebo jiné jako Repetier Host, Cura, Simplify3D) je nutné nastavit proud do motoru.
(Ovladače krokového motoru z našeho e-shopu jsou přednastaveny na motor SX17-1005,
proto můžete tento krok přeskočit a vrátit se k němu až v případě doladění proudu).
Na přívodní svorkovnici desky RAMPS, přiložíme mínus elektrodu voltmetru na mínus přívod napájení. Plusovou elektrodu voltmetru přiložíme doprostřed potenciometru.
Vref = IMax * 8 * Rs
Vref je referenční napětí, které měříme.
IMax je maximální proud dle motorů. (Pro motor Microcon SX17-1005: IMax = 1 A)
Rs – je snímací odpor na stepsticku. (Pro A4988: Rs = 0,05 Ω; pro DRV8825 je odpor 0,1 Ω)
Nastavovaná hodnota je Vref = 0,4 V.
V případě nesprávného nastavení proudu bude docházet k přehřívání motoru, jeho nesprávné funkci, ztrátě kroků a dalším problémům. Hodnotu měníme otáčením potenciometru. Ve směru hodinových ručiček napětí zvětšíme, v protisměru napěti do motoru zmenšujeme) Pokud se nám začaly motory pohybovat bez výrazných zvuků, můžeme se pustit do kalibrace rozměrů.